понедельник, 25 апреля 2016 г.

Roślinne ogrodzenie albo żywopłot

Żywe ogrodzenie inaczej żywoplot


Płoty roślinne przeważnie spełniają funkcje ogrodzenia, niemniej jednak nierzadko służą również za ozdobę. W większości wypadków takie sztacheta PCV buduje się w nasłonecznionych elementach, gdzie ekspresowo rosną i mocno gęstnieją. Dużo szyku maja także takie żywe ploty, jakie wiodą przez osłonięte zaułki skweru. Ciemna zieleń liści z prześwitująca tu i ówdzie plątanina gałązek bądź kwiatami stanowią zajmujące wzrok obrazki, a orzeźwiająca wilgoć, bijąca od zagłębionej w mroku gleby , powoduje iż nawet krótki spacer w pobliżu takiego płotu uspokaja i odpręża.


Projektując ogrodzenie w Poznaniu z żywopłotu, powinno się uwzględnić funkcje takiego ogrodzenia, warunki które są w ogrodzie, a także nasze preferencje oraz czas który zdołamy poświecić na jego pielęgnacje.Zielone ploty o prostym pokroju same rosną, nierzadko tez bujnie rozkwitają, ale potrzebują tez sporo przestrzeni. Geometryczne lub fantazyjnie profilowane zielone sztacheta plastykowe mogą być niesłychanie smukłe, aczkolwiek wypada je cyklicznie zmniejszać oraz raczej nie kwitną. Nie bez znaczenia są także koszty zakupu roślin na ogrodzenie.Jest zatem nad czym się zastanawiać, bowiem takie ogrodzenie zakłada się na jakiś czas, czasem nawet na pokolenia.


Najczęściej wystarczający jest żywy parkan o wysokości 1,5m. Na takie plot w zacienionym miejscu nadaje się ligustr zwyczajny, niezmiernie popularny w naszym kraju na żywopłoty kształtowane. Ma on wiele zalet:
•jest mało absorbujący,
•odpowiednio toleruje porę suchą,
•błyskawicznie rośnie,
•regularnie podcinany schludnie się zagęszcza i nie ogałaca od dołu,
•w rejonach o łagodnym klimacie, np. na wybrzeżu, nie traci zima liści, a nawet jeśli je zgubi, to i tak gąszcz jego witek konstruuje nieprzenikniony dla wzroku parkan,
•jest tani.


Ligustr można zastąpić irga błyszcząca - jesienią pięknie się przebarwia na rozmaite kolory żółci, brązu oraz czerwieni. Warto polecić tez żywe ogrodzenia kształtowane z grabu, którego suche liście o barwie starego złota trzymają się na gałązkach aż do wiosny.Więcej możliwości wyboru jest cienioznośnych krzewów nadających się na rosnące ogrodzenia nieformowane. Są to m.in. gatunki o pięknych kwiatach tj. hortensje, jaśminowce, żylistki i kaliny. Tym, którzy uwielbiają otaczać się przydatnymi roślinami polecamy na takie plot czarna porzeczkę. Można ją formować wyłącznie od strony widocznej, oraz cześć konaru pozostawić nieprzyciętych, ażeby owocowały.


Niezwykle wysokie, bo ponad dwumetrowe sztacheta z plastyku stanowi barierę nie do przejścia, natomiast w razie potrzeby zacienia sąsiednie budynki oraz ulice. Żeby stworzyć taki parkan rośliny zasadzamy wokół granic posesji. Jeżeli mamy dużo miejsca, w największym stopniu „ekonomiczny" będzie żywopłot o pokroju normalnym, np. z leszczyny, jaka dodatkowo daje orzechy. Jeśli pragniemy ażeby nasze żywe plot było niezmiernie wysokie a przy okazji wąskie to w cieniu wolno je uformować z wiązu powszechnego, grabu powszechnego lub klonu polnego. Pamiętajmy niemniej jednak, ze jak rośliny nas przewyższą, ich redukowanie będzie utrudnione.

Комментариев нет:

Отправить комментарий